TEMELE PROPUSE: Deșeuri, Apa, Natura și biodiversitatea, Sănătate/stil de viață sănătos

PLANUL DE ACȚIUNE:

  1. Balul toamnei perioada 17-21 octombrie –responsabil, prof. Boicu Adrian (învățătorii, profesorii diriginți): scopul urmărit este de a ilustra bogățiile toamnei, minunățiile naturii prin ornarea claselor cu aranjamente naturale inedite și expoziții de dovleci sculptați;
  2. Sănătatea vine din natură noiembrie – responsabil, prof. Loghin Raluca (învățătorii, profesorii diriginți): scopul urmărit este obținerea unor deprinderi sănătoase în alegerea alimentelor; 
  3. Apa – miracolul vieții martie – responsabil, prof. înv. primar Goran Cornelia (toți învățătorii și profesorii diriginți) – scopul urmărit: campanie de conștientizare a importanței apei în natură, apa ca sursă epuizabilă, contribuția pădurii la ciclul apei;
  4. Ziua Pămăntului 22 aprilie – responsabil, prof. înv. primar Blanariu Lăcrămioara (toți învățătorii și profesorii diriginți) – scopul urmărit: protejarea mediului înconjurător.

Ziua de acțiune Eco Scoala  este ziua de vineri din prima săptămânii a lunii de curs, în această zi fiecare elev va afișa la panoul Eco al clasei o fotografie cu un colț din natură care l-a impresionat în luna respectivă.

  Alte activități derulate în cadrul programului:

colectare selectivă (hârtie, pet-uri, sticlă);

Eco-Deco-Art -crearea decorațiuni pentru casa/clasa mea/sărbători;

15 DecembrieZiua internațională a ceaiului – responsabil, prof. Corina Oprișanu (toți învățătorii și diriginții): dezbatere – Importanța plantelor medicinale, Ne bucurăm de aroma unui ceai;

– realizare de ghivece pentru flori din deșeuri (luna ianuarie);

– ,,Grădina din fereastră” – plantarea unor plante aromatice și medicinale în ghivece, urmărirea evoluției lor, îngrijirea acestora – luna februarie, responsabil  prof. Gabriela Vîrvara (toți învățătorii, diriginții);

22 mai – Ziua Internațională a biodiversității – „Lumea în care vreau să trăiesc” -concurs de artă, desene, picturi –responsabil, prof. Bodnariu Loredana (toți învățătorii și diriginții);

5 iunie – Ziua Mondială a Mediului  –  ,,Fii cercetător în natură” – identificarea arborilor, studiindu-le frunzele (identificarea plantelor din jurul școlii, parcuri cu ajutorul aplicațiilor) – responsabil, prof. Bodnariu Valerian (toți învățătorii și diriginții).

%d blogeri au apreciat: